Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Filmiseminar: välismaal töötamine mõjutab kogu perekonda

03.10.2019 | 08:39

Uudis

8.-10. oktoobril linastub Tallinnas, Tartus ja Pärnus dokumentaalfilm, mis räägib loo välismaal töötamisest. Filmile järgneb arutelu, mis keskendub välismaale tööle läinute kui kojujäänute probleemidele.

Eelmisel aastal pälvis Leipzigi dokumentaalfilmide festivalil parima tööteemalise filmi preemia dokumentaalfilmi „Marina“. Enne ja peale filmi avab probleemset teemat lähemalt Tallinnas ja Pärnus Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Signe Riisalo ning Tartus Sotsiaalkindlustusameti inimkaubanduse ohvrite nõustamise teenuse juht Sirle Blumberg.

„Me räägime tänapäeva ühiskonnas palju märkamisest, osutades tähelepanu erinevatele probleemidele ja abivajajatele. Inimkaubandus üldiselt, sh tööalane ja/või seksuaalne ekspluateerimine ei ole meie ühiskonna nähtamatu osa vaid kahjuks tänapäeva reaalsus,“ ütles Sirle Blumberg. „Neid, kes otsustavad oma lugu jagada on imetlusväärne ning annab võimaluse teistele mõtisklemiseks ja mõistmiseks, märkamiseks,“ põhjendab ta filmi olulisust.

Käesoleval aastal on Sotsiaalkindlustusamet tuvastanud 31 välismaalasest, peamiselt seksuaalse ärakasutamise ohvrit. Tuleb tunnistada, et tänase seisuga on Eestist saanud inimkaubanduse sihtriik. Üha jõudsamalt on tõusmas ka tegevus tööturul, eelkõige ehitus-, tööstus- ja puhastusteeninduse sektorites. Inimkaubanduse ennetamise ja ohvrite abistamise nõuandeliinile 660 7320 on sel aastal pöördunud 466 inimest, kellest 76 puhul on olnud tööalase ärakasutamise kahtlus.

Signe Riisalo sõnul ei ole võõrsil töötamine alati miinusmärgiga. „Võimalus end oma erialal arendada, keelt omandada, kogemusi saada on ju igati teretulnud,“ möönab ta. „Kuid riskid jääda hammasrataste vahele ja olla koheldud kehvemini kui sihtriigi põliselanikud on alati olemas. Veelgi hullem - eksisteerib võimalus inimkaubanduse ohvriks langemisele. Igal juhul jäävad koju maha lähedased, lapsed, vanemad, abikaasad või elukaaslased ja kannatada saab suhtlus lähedastega. Kui täiskasvanud suudavad olukorda ratsionaalselt hinnata ja toime tulla, siis laste puhul on oluline nii emotsionaalne side kui ka õiguslikud aspektid ja vanema kui seadusliku esindaja roll lapse asjades. Kui aga inimkaubanduse ohvrina katkeb ka side lähedaste ja lastega, siis on mahajääjate olukord eriti keeruline.“

Filmipärastlõunad ja teemakohased arutelud toimuvad: Tallinnas Artise kinos 8. oktoobril, Tartus Cinamonis 9. oktoobril ja Pärnu Apollos 10. oktoobril. Algusaeg kõikjal kl 15.

Üritus on tasuta, ent vajalik on eelregistreerimine:

08.10 kell 15 kino Artis, Tallinn

https://tinyurl.com/y6o2pb2v

09.10 kell 15 kino Cinamon, Tartu

https://tinyurl.com/y237fsc2

10.10 kell 15 kino Apollo, Pärnu

https://tinyurl.com/yyc4r6or

Filmi tutvustus:

https://filmarchiv.dok-leipzig.de/en/film/?ID=21222&title=Marina

Filmiauhinda annab välja EU Tööohutuse ja töötervishoiu Agentuur (EU-OSHA https://osha.europa.eu/et/about-eu-osha).

Filmiüritust korraldab Tööinspektsioon koostöös EU-OSHAga.